This talk, co-hosted by dr Robert Sochacki and writer Natalia Fiedorczuk concerns freedom of speech in public domain, and relates directly to Polish women protests in 2020. We have decided to keep all materials in Polish language.

O przekraczaniu granic w wypowiedzi publicznej „WYP*******Ć” wykorzystuje platformę online do poszerzenia swojego zasięgu. Oprócz dyskusji zamieszczamy także teksty przygotowane specjalnie w ramach Sympozjum.

poster design: Jarek Bujny http://bujny.com/

W dyskusji udział wzięli:

Piotr J. Fereński – kulturoznawca i historyk idei, zatrudniony w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Uniwersytecie SWPS

Katarzyna Kasia – filozofka, tłumaczka, publicystka, wykładowca ASP w Warszawie

Jacek Staniszewski – artysta, profesor ASP w Gdańsku, Pracownia Propagandy Społecznej

Maja Staśko – aktywistka, pisarka

Paweł Żukowski – artysta, aktywista

Prowadzący dyskusję: Natalia Fiedorczuk, pisarka, wokalistka, instrumentalistka, psychopedagog twórczości oraz dr Robert Sochacki, autor tematu Sympozjum, adiunkt Katedra Sztuki Mediów i Katedry Scenografii wrocławskiej ASP.

Nagranie w j.polskim, tłumaczenie na PJM – Irena Piecha

***

Additional texts – in English:

Alina Lupu – „call-out culture / cancel culture”

“The case of “Breda Photo” brings with it a mix of questions that touch upon the limits of freedom
within the art field, awareness of historical context, and the need for institutional self-actualization.
The following article dives into ways of addressing them. ” (click for full text)

dr Bogna Hall and dr Nicholas McGeehan – “when the subaltern speak”

When the subaltern speak: radical imagination, disruptive power, and the growing authoritarianism of liberal democracies (…) At a time when different global emergencies are intersecting, there is a yawning gap between the language and solutions offered by political elites and the radical imagination of counter- publics. (click for full text)

Dodatkowe materiały w j. polskim:

prof. ASP dr hab. Jacek Staniszewski: Pracownia Propagandy Społecznej

Pracownia Propagandy Społecznej na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku działa od przeszło 10 lat. Realizujemy tematy społeczne dotykające praw człowieka, zapisów konstytucji, solidarności z osobami w bardzo trudnej sytuacji wynikającej z chorób (autyzm, depresja wstyd własnego ciała. Wykonaliśmy wiele prac dotyczących praw kobiet i społeczności LGBT+. Naszym celem jest świadomie zanalizować temat i w sposób czytelny dotrzeć swoim wizualnym przekazem do każdego bez względu na jego stopień wykształcenia. Zapraszamy do wysłuchania wykładu Jacka Staniszewskiego o działaniach w przestrzeni publicznej studentów z Pracowni Propagandy Społecznej ASP: “Od Majdanu do Strajku Kobiet”. Adres Pracowni Propagandy Społecznej na FB.

dra Karolina Freino „NASZE CIAŁA TO POLA WALKI”

Od „Twoje Ciało to Pole Walki” Barbary Kruger z 1989 i eleganckie „Mamy Dość” z protestów w 2016 poprzez wyskandowane w 2020 na Żoliborzu „Dziady” (a kysz, a kysz!) aż po proste i po wielokroć, do teraz, powtarzane przekleństwa. Autorka w klarownej analizie wskazuje, że to, co bez kontekstu zdawać się może przekroczeniem granicy w wypowiedzi publicznej okazuje się jedynie wprost proporcjonalną odpowiedzią na regres w politycznym uwarunkowaniu kobiet-obywatelek-artystek w Polsce. Dzięki jasności wywodu dra Freino w tekście wyłania się prawie fizycznie namacalna figura tej, która walczy o wolność. (cały tekst tutaj)

dra Katarzyna Lewandowska MANDALA OPORU”

W swoim artystyczno-naukowym eseju, który de facto może też być odczytany jako poemat lub zapis intymny, autobiograficzny, dra Lewandowska wyrywa żywą tkankę słowa z patriarchalnych, skostniałych już palców. Słowo jest tu ciałem: krwawiącym, miękkim, wrażliwym, silnym, rozproszonym, nieustępliwym. (cały tekst tutaj)

dr Piotr Jakub Fereński „Kultura protestu i jej język”

Wykładowca kulturoznawstwa UWr w swoim krótkim tekście wprowadzającym zaprasza do rozmowy w ramach Kultury Protestu z Agatą Kreską z listopada 2020 roku. Oprócz badania semantyki i znaczenia słownictwa używanego protestach z 2020r dr Fereński zwraca też uwagę na manipulcyjną technikę stosowaną przez przeciwników protestów: przewektorowanie wartości, odwrócenie uwagi od sedna komunikatów i próby obarczenia manifestujących poczuciem winy wobec „podmiotu obrażanego” – rządu. (cały tekst tutaj)